Odkrywanie kaszubskich pereł – Bytów

Bytów to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych pereł na Kaszubach. Miasto to może się cieszyć malowniczym położeniem nad rzekami i jeziorem, ponadto jest otoczone przez lasy. Być może pod względem turystycznym bytowska ziemia nie jest jeszcze odkryta, jednakże jej urok zaskoczy niejednego konesera Polski. To właśnie tutaj historia pozostawiła po sobie bardzo ciekawe ślady, które można odkrywać z ogromną pasją.

Siedziba krzyżacka

Trzeba wiedzieć, że ziemie bytowskie Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie [wikipedia.org] wykupił w 1329 roku. Rycerze, zmuszeni do opuszczenia Słupska, postanowili osiedlić się w Bytowie. Pod budowę swej siedziby upatrzyli sobie wzgórze, które dysponowało naturalnymi walorami obronnymi. Przez lata zbierali materiały bod budowę zamku. Powstawanie zamku nadzorował Mikołaj Fellenstein. Budowa trwała kilka lat i przypadała na przełom XIV i XV wieku. Zamek miał pełnić funkcję przygranicznej strażnicy i zajazdu dla rycerstwa, które z Europy zmierzało w kierunku Malborka. Urzędowała w nim krzyżacka administracja. Koleje losu przekazały zamek w ręce książąt pomorskich. Najwięcej strat dla zamku przyniosła wojna polsko-szwedzka, podczas której zamek spłonął – pozostały praktycznie mury zewnętrzne. Nie udało się odtworzyć dawnej świetności zamku, chociaż na przełomie XIX i XX wieku był tutaj sąd, więzienie, a także instytucja natury skarbowej. Dopiero po II wojnie światowej przystąpiono do odbudowy zamku. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, a także hotel z restauracją.

Most, po którym nie przejechał żaden pociąg

W Bytowie znajduje się niesamowity most kolejowy, którego historia jest wręcz nieprawdopodobna. Wiadukt nad rzeką Borują miał łączyć linię Bytów-Korzybie. Z nieznanych względów tuż po zakończeniu budowy tego mostu zapadła decyzja o przesunięciu torów o kilkadziesiąt metrów. Legenda mówi o robotniku, który podczas budowy mostu uległ śmiertelnemu wypadkowi – przed śmiercią narzucił na budowlę klątwę, która od przeszło stu dwudziestu lat utrzymuje most w stanie bezużyteczności. Uroda jego konstrukcji przyciąga do wiaduktu wielu turystów.

Noclegi Bytów

Baza noclegowa słynie z kaszubskiej gościnności [Bytów / meteor-turystyka.pl]. W Bytowie można poznać smak regionalnych dań. W pamięci na długo pozostanie dreszczyk bytowskich historii, które nadają się do scenariusza na ciekawy historyczny film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>