Religijne atrakcje Lichenia

Wielkopolskie miasteczko Licheń słynie z ogromnej bazyliki, w której na głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Maryi. W sanktuarium można zobaczyć wiele ciekawych elementów wystroju i niezwykłe rozwiązania architektoniczne, charakteryzujące się głęboką symboliką. Co roku przybywają tu rzesze pielgrzymów, a największy ruch ma miejsce w sierpniu, czyli miesiącu maryjnym. Aby obsłużyć tak wielu pątników, wokół kompleksu świątynnego powstała spora baza noclegowa oraz infrastruktura usługowa (sprawdź ➩ meteor-turystyka.pl).

Ogromny gmach bazyliki widać już z daleka, dzięki wyniosłej wieży z dzwonnicą, która góruje nad okolicą. Goście, którzy przybywają tu, aby modlić się przed cudownym obrazem, przy okazji chętnie przyglądają się również bogatym dekoracjom wnętrza, w którym nie żałowano starań. Ciekawostkę stanowią także postawione wewnątrz kapliczki, które przedstawiają wiernym sylwetki świętych, starając się przybliżyć te ciekawe postacie i zachęcić do ich naśladowania.

Sporą atrakcję sakralną stanowi także wielka skalna Golgota, którą wybudowano celem zadośćuczynienia za wyrzucenie krzyży z miejsc publicznych. Ta konstrukcja to właściwie całe kamienne wzgórze, pełne przejść, korytarzy i zakamarków, w których rozmieszczono poszczególne etapy drogi krzyżowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomaga się pątnikom w skupieniu i kontemplacji, tworząc wzniosły nastrój służący zadumie i refleksji. Podczas budowy Golgoty największe głazy podarowała kopalnia węgla kamiennego, natomiast szklane bryły dostarczone zostały przez hutników. Z góry konstrukcji rozciąga się wspaniały widok na bazylikę, jezioro oraz sąsiednie miasteczka i wioski.

Część pielgrzymów decyduje się na pobyt w okolicznych hotelach, jednak aby podjąć wszystkich gości w szczycie sezonu maryjnego, wybudowano tu dla nich specjalne centrum. Wielki dom pielgrzyma pod nazwą Arka mieści na raz sporą liczbę wiernych, którzy stąd mają już bardzo blisko do bazyliki licheńskiej. Ten gmach z charakterystycznym zielonym dachem też wygląda dosyć atrakcyjnie. Dla pątników, którzy pozostaną tu na noclegi, Licheń Stary okaże się znakomitym miejscem do pogłębienia wiary. Zwiedzający zobaczą tu cudowny obraz z postacią Maryi, przejdą kamienną Drogę Krzyżową oraz zatrzymają się w zbudowanym specjalnie dla nich domu pielgrzyma. Licheńskie sanktuarium stanowi prawdziwą atrakcję dla aktywnych katolików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>