Uroki miasta Bolesławiec

Zwiedzając Dolny Śląsk zawsze mamy na uwadze tak zwane miasta topowe. Zaliczyć można do nich Wrocław, Świdnicę czy Oleśnicę. Są jednak miejscowości mniejsze, które obfitują w atrakcje oraz zabytki, a które są zdecydowanie mniej znane. Do takich miejscowości zaliczyć można Bolesławiec, który jest naprawdę wspaniałym miastem.
 
Miasto to nie jest duże, ale małym również ciężko jest je nazwać. Liczy sobie około 40 tysięcy mieszkańców. Bolesławiec położony jest w byłym województwie jeleniogórskim. Baza noclegowa Meteora w Bolesławcu jest całkiem przyzwoita jak na miasto tych rozmiarów. Znajdziemy tu zarówno hotele jak i pensjonaty oraz (głównie na obrzeżach i w okolicy) agroturystyki, więc jest w nim naprawdę sporo miejsc, gdzie możemy wynajmować noclegi [wpisz w wyszukiwarkę hasło: "Bolesławiec spanie"]. To miasto, w którym ciężko będzie się nam nudzić.

Do najbardziej znanych atrakcji w Bolesławcu zaliczyć można: rynek, Żywe Muzeum Ceramiki-Manufaktura, bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, ratusz oraz Wiadukt Kolejowy.

Rynek jest jednym z bardziej wspaniałych, jakie możemy podziwiać w tym rejonie Polski. Oczywiście jego głównym punktem jest ratusz, ale warte uwagi są otaczające go zabytkowe kamienice. Z racji faktu, że całość jest bardzo zadbana, warto ją odwiedzić. Ratusz miejski to budowla w stylu barokowym, aczkolwiek wieża i wiele części z wystroju posiada elementy gotyckie. Obecnie jest on jak w wiekach poprzednich siedzibą władz miejskich. Żywe Muzeum Ceramiki-Manufaktura, jest z jednej strony ciągle aktywną w produkcji manufakturą ceramiczną, a z drugiej muzeum. Można do manufaktury wejść i ją zwiedzić, jak również zapisać się na warsztaty ceramiczne. Zdecydowanie ta ostatnia opcja do gustu przypadnie dzieciom, które bardzo chętnie uczęszczają na te zajęcia. Wiadukt Kolejowy w Bolesławcu jest jedną z najdłuższych tego typu konstrukcji w Europie. Długi na 500 metrów i wysoki na 26 m, jest widoczny niemal z każdego punktu Bolesławca i robi on niezwykłe wrażenie. Należy dodać, że konstrukcja ta wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku, w dalszym siągu służy do pokonywania rzeki przez pociągi.

2 comments

  1. grzesiu pisze:

    to może być ciekawa wycieczka.

  2. Herbi pisze:

    Bolesławiec prezentuje się naprawdę ciekawie – czas chyba pomyśleć o wakacjach i zarezerwować tam nocleg :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>