W krainie zamków, gór i spokoju

Relaks na plaży nad sporych rozmiarów jeziorem? Brzmi całkiem przyjemnie. A jeśli dodamy do tego widok na wspaniałe góry – wapienne Pieniny, zalesione Gorce. a w oddali ośnieżone majestatyczne szczyty Tatr – otrzymamy już bardzo kuszącą opcję spędzenia weekendu. Ale idźmy dalej i dorzućmy do tego wszystkiego dwa średniowieczne zamki, interesujący góralski folklor, pyszną podhalańską kuchnię i możliwość spacerów po niewysokich ale niezwykle malowniczych Pieninach. Opisana mieszanka wydaje się być czymś odległym – a tymczasem dokładnie takie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Czorsztyn, góralską wioskę ukrytą wśród niższych partii Pienin, przylegającą do wielkiego Jeziora Czorsztyńskiego.

Czorsztyn to wręcz wymarzone miejsce na weekend lub dłuższe wczasy. Baza noclegowa jest jak na tak małą wieś bardzo dobrze rozbudowana. W Czorsztynie nie brakuje bowiem pensjonatów, prywatnych kwater, a także większych ośrodków. Bez problemu znajdziemy tu nocleg dla zakochanej pary, rodziny z małymi dziećmi i zwierzętami, spragnionych relaksu staruszków czy grupy młodzieży wybierającej się na kolonię. Wśród wielu ofert znajdą się zarówno takie dla wymagających i bogatych gości, jak i bardziej ekonomiczne – łącznie z niskobudżetowymi opcjami dla studentów czy wytrawnych turystów. Nocleg na kwaterze w Czorsztynie pozwala dodatkowo poznać życie pienińskich górali z bliska, zakosztować tutejszej kuchni oraz zwyczajów. Baza noclegowa jest połączona z dobrze zaopatrzonymi sklepami i wszelkiego rodzaju punktami usługowymi, co tylko podwyższa wartość tego miejsca dla turystów. Powodów do narzekania nie mają również wielbiciele nocnego życia, którzy mogą tu znaleźć bary oraz imprezy taneczne.

Dlaczego jednak warto odwiedzić Czorsztyn? Odpowiedzią na to pytanie są jego niezwykłe walory turystyczne. Większość kojarzy Czorsztyn przede wszystkim z zamkiem i jeziorem. Jest to ze wszech miar słuszne skojarzenie – ruiny zamku Czorsztyn są dostępne za niewielką opłatą dla zwiedzających. Przyjemny rejs wycieczkowym statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim prowadzi turystów do drugiego wielkiego zabytku tych stron – znacznie lepiej zachowanego zamku Dunajec w Niedzicy. Ale i samo jezioro umożliwia w słoneczne dni kąpiel oraz błogi relaks na plaży. No i nie należy zapominać o górach. Czorsztyn leży w pobliżu pasma Pienin Czorsztyńskich z których bezpośrednio szlakiem można dojść do szczytu Trzech Koron, od którego zaczynają się właściwe Pieniny z najbardziej znanymi szczytami – Sokolicy, Durbaszki czy Wysokiej. Z tego względu Czorsztyn jest również świetnym punktem do rozpoczęcia dłuższego pieszego rajdu przez Pieniny. Ale i mniej wymagający turyści znajdą dla siebie w okolicy ciekawe i przyjemne szlaki z niesamowitymi widokami.

One comment

  1. Lidka pisze:

    Czorsztyn to bajowe miejsce, najpiękniejsze z możliwych. Spędzam tam każdą wolną chwilę bo każda pora roku wygląda tam niesamowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>